Jak przygotować wykrojnik pod laser?

Druk cyfrowy

– Cięcie laserowe papieru (wobblery), nacinanie laserowe naklejek, cięcie laserowe naklejek magnetycznych

W przypadku wykrojników nie wykonujemy impozycji.
Zarówno pliki do druku jak i wykrojnik z liniami cięcia powinny być rozłożone na arkuszu SRA3, tj. 450×320 mm. Wykrojnik powinien być wycentrowany na arkuszu. W projekcie należy uwzględnić, że max. powierzchnia zadruku w druku cyfrowym to 444×314 mm.

Linie wykrojnika do cięcia laserowego powinny być oznaczone kolorem czerwonym i mieć grubość włosową (0,001 mm).
Wykrojnik może być przygotowany w oddzielnym pliku bądź jako osobne strony. Ważne, aby wykrojnik był przygotowany jako grafika wektorowa (np. programy Corel, Adobe Ilustrator).

Podsumowując:
1. Przygotuj projekt graficzny.
2. Rozłóż użytki na arkuszu SRA3 (450×320 mm) uwzględniając max. powierzchnię zadruku, tj. 444×314 mm. Pojedynczy użytek powinien zawierać spady 2-3 mm.
3. Przygotuj wykrojnik na arkuszu SRA3: linie cięcia powinny mieć grubość włosową (0,001 mm), oznacz je kolorem czerwonym. Najwygodniej będzie przygotować wykrojnik na oddzielnej warstwie – będziesz mógł łatwo sprawdzić co zostanie wycięte i czy wykrojnik będzie pasował do wydruku.
4. Zapisz plik do druku. Twój projekt do druku i wykrojnik mogą być zapisane w jednym pliku (ai, cdr, innd) – pod warunkiem, że wykrojnik będzie zapisany jako osobna strona.
Przy generowaniu pdf-a należy pamiętać, że dla druku jednostronnego, na pierwszej stronie powinna znajdować się treść do druku, na drugiej sam wykrojnik bez innych dodatkowych elementów. W przypadku druku dwustronnego, wykrojnik powinien się znaleźć na stronie trzeciej.
Projekt może też być zapisany jako dwa osobne pliki, odpowiednio nazwane: druk i wykrojnik.

 

Zobacz przykładowe projekty z wykrojnikiem:
kartka 100×140 mm
kartki DL
naklejka kwiatek 100×100

– Cięcie i grawerowanie laserowe plexi, sklejki, pvc…

Przygotowanie pliku do grawerowania jest bardzo proste. Wystarczy plik w skali szarości. Elementy ciemniejsze zostaną mocniej wygrawerowane, jaśniejsze słabiej. Najlepsze efekty można uzyskać zachowując kontrast pomiędzy poszczególnymi elementami w pliku.

Jeśli chcesz jednocześnie wygrawerować i wyciąć plexi wystarczy jeśli na plik przygotowany w skali szarości naniesiesz linie cięcia: czerwone linie grubości włosowej. Plik do grawerowania i cięcia jednocześnie powinien być przygotowany jako grafika wektorowa (np. programy Corel, Adobe Ilustrator).

 

Skontaktuj się z naszym studiem graficznym i zamów wykrojnik >>>

PRZEJDŹ DO PRODUKTÓW I ZŁÓŻ ZAMÓWIENIE >>>

Drukujemy na laserze TROTEC.

Jeśli masz jakieś pytanie napisz je poniżej a odpowiemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Studiouh.com Sp. z o.o.
ul. Puławska 233 lok. B5 Czynne: pn. – pt. 9.00-17.00 tel. 509928504, 501584332