Jak przygotować wizytówkę?

Jak przygotować wizytówkę w Photoshopie,
czyli na jakie szczegóły techniczne należy zwracać uwagę, aby końcowy efekt był profesjonalny.

Ustalenie wielkości wizytówki
Dwa najczęściej spotykane formaty to 9×5 cm i zbliżona wielkością do karty kredytowej 8,5×5,5 cm. Powiedzmy, że chcemy by nasza wizytówka miała 9×5 cm.
Tu pierwsza ważna uwaga: należy pamiętać o spadach co najmniej 2mm z każdej strony. Musimy więc utworzyć dokument 9,4×5,4 cm. Klikamy [Ctr]+[N] i wpisujemy właściwe parametry. Rozdzielczość (Resolution) ustawiamy na 300 ppi (pixels per inch), natomiast kolory (Color Mode) jako CMYK.

Dodanie linii cięcia
Projekt wizytówki zacznijmy od dodania linii, wzdłuż których będzie ona wycięta w drukarni; będą nam one również pomocne do samego wykonania projektu. Wybieramy View > New Guide.. i wpisujemy kolejno: Vertical 0,2 cm, 9,2 cm i Horizontal 0,2 cm, 5,2 cm.
Następnie robimy nową warstwę [Shift]+[Ctr]+[N] i korzystając z linii pomocniczych rysujemy linie cięcia tak, aby nie stykały się ze sobą (przy niedokładnym cięciu mogłyby pozostać po nich ślady na naszych wizytówkach).

Dodanie tła
Jeśli chcielibyśmy, aby nasza wizytówka miała jakieś tło, przenosimy się na najniższy layer – w naszym wypadku Background – i dodajemy je. Może to być jednolity kolor, przejście tonalne, można dodać tło wcześniej zeskanowane lub narysować własne. W naszym przykładzie zrobię tło jednolite purpurowe. Zaznaczamy całą powierzchnię dokumentu [Ctr]+[A], wybieramy na palecie kolorów właściwy kolor, a następnie klikając [Alt]+[Backspace] wypełniamy zaznaczenie.
W tym kroku ważne jest, aby tło wypełniało całą powierzchnię naszego dokumentu, łącznie z dwumilimetrowym spadem wokół niego.

Dodawanie elementów graficznych
Dodając elementy graficzne typu zdjęcie lub logo należy pamiętać o dwóch zasadach:
– jeżeli element ma dotykać krawędzi wizytówki, należy go wyciągnąć na spad,
– jeżeli element ma być widoczny cały, należy odsunąć go co najmniej 3mm od linii cięcia.
Jest to bardzo ważna zasada, ponieważ papier ma swoją elastyczność i tnąc go na gilotynie, nawet najdokładniejszej, nie jesteśmy w stanie trafić idealnie w linię cięcia. Odsuwając wszystkie elementy o co najmniej 3 mm od linii cięcia sprawiamy, że różnice rzędu 0,5 mm w cięciu będą niezauważalne. Z tego samego powodu też należy zrobić wspomniane wcześniej spady.
Narysujmy więc kolejne linie pomocnicze, czyli View > New Guide… i wprowadźmy kolejno wartości linii: Vertical 0,5 cm i 8,9 cm i Horizontal 0,5cm i 4,9 cm. W ten sposób wyznaczamy sobie margines, na którym nie należy umieszczać elementów graficznych ani tekstów.
Jak widać na rysunku logo jest odsunięte poza 3 mm margines, a gradientowa belka pod nim wychodzi na spad z prawej i lewej strony wizytówki.

Dodawanie tekstów
Dodając teksty do wizytówek należy pamiętać
o odsunięciu ich co najmniej o 3 mm od linii cięcia. Wykorzystamy w tym celu wcześniej zrobione linie pomocnicze. Należy również pamiętać, aby nie stosować czcionek mniejszych niż 7 p. Pozwoli to tekstom zachować czytelność.

Zapisywanie projektu dla drukarni cyfrowej
Musimy teraz zapisać stworzony przez nas projekt. Idealnym formatem zapisu jest PDF. Po pierwsze dlatego, że możemy w nim zapisać warstwy, czyli w przyszłości łatwo będziemy mogli go edytować. Po drugie tworzony przez photoshopa PDF może zapisać teksty jako elementy wektorowe, nie stracimy więc jakości. Jest to bardzo ważne zwłaszcza przy mniejszych literach. Po trzecie plik będzie od razu skompresowany – łatwo więc wyślemy go do drukarni przez Internet.
Zapisujemy projekt nadając mu właściwą nazwę: File > Save As, wybierając Format Photoshop PDF.
Następnie w oknie PDF Options zaznaczamy Encoding JPEG i Quality Maximum, wskazując w ten sposób metodę kompresji. Zaznaczamy Include Vector Data, aby do dokumentu dołączyły się teksty i czcionki w formie wektorowej (a nie bitowej) nie tracąc jakości.

Wizytówka dwustronna
Czasami chcemy, aby wizytówka była zadrukowana dwustronnie. Na drugiej stronie można zamieścić dodatkowe informacje, typu adres, NIP, dane w innym języku czy chociażby samo tło.
Niestety w Photoshopie nie możemy tworzyć dokumentów wielostronicowych. Większość drukarni na pewno poradzi sobie, gdy dostarczymy dwie strony naszego projektu osobno. Ważne jest tylko, by obydwie strony były identycznej wielkości. W tym celu wprowadźmy niezbędne zmiany stosując te same zasady co w poprzednim kroku.
Drugą stronę zapiszmy pod nową nazwą np. wizytowka_tyl.

PRZEJDŹ DO ZAMÓWIENIA >>>

Mogą Cię również zainteresować:

Jak przygotować kalendarz wiszący

Jak przygotować kalendarz wiszący

W ofercie Studiouh posiadamy kalendarze wiszące rozmiarów A4 i A3. Kalendarze są zestandaryzowane (mają ustalone rozmiary i sposób wykonania) dzięki czemu możemy zaoferować na nie bardzo dobrą cenę. Z drugiej jednak strony projekt takiego kalendarza musi być dokładnie przygotowany według przedstawionych poniżej zaleceń. Podstawowe założenia Kalendarze muszą być przygotowane jako pliki PDF. Muszą być kompletnymi […]

Czytaj więcej
Jak przygotować wykrojnik pod laser?

Jak przygotować wykrojnik pod laser?

Druk cyfrowy – Cięcie laserowe papieru (wobblery), nacinanie laserowe naklejek, cięcie laserowe naklejek magnetycznych W przypadku wykrojników nie wykonujemy impozycji. Zarówno pliki do druku jak i wykrojnik z liniami cięcia powinny być rozłożone na arkuszu SRA3, tj. 450×320 mm. Wykrojnik powinien być wycentrowany na arkuszu. W projekcie należy uwzględnić, że max. powierzchnia zadruku w druku […]

Czytaj więcej
Jak przygotować fotoobraz?

Jak przygotować fotoobraz?

Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i sprawdź o czym należy pamiętać przygotowując fotoobraz.

Czytaj więcej
Pliki do druku wielkoformatowego

Pliki do druku wielkoformatowego

Zanim przygotujesz projekt zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Czytaj więcej
Jeśli masz jakieś pytanie napisz je poniżej a odpowiemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Studiouh.com Sp. z o.o.
ul. Puławska 233 lok. B5 Czynne: pn. – pt. 9.00-17.00 tel. 509928504, 501584332
UWAGA! w piątek 31 maja drukarnia zamknięta.